Hiçbir horoz sabah erkenden biz uyanalım diye ötmez. Aslında horozlar günün her saatinde öterler fakat gün doğarken daha yüksek sesle öterler. Gün doğumunda yalnızca horozlar değil, diğer tüm kuş türlerinin de daha bir tempolu, daha bir keyifli öttükleri görülmektedir.

Horozların sabahları gün ağarırken daha kuvvetli ötmelerinin gün doğumuyla bir alakasının olup olmadığının saptanması için bir deney yapılmış. Horozlar ışığın ve sesin geçmediği bir odaya koyulmuşlar ve her zamanki gibi sabah aynı saatte ötmeye başlamışlar. Anlaşılmış ki onlar için biyolojik olarak ayarlanmış bir saat var.

Her horoz kendi çöplüğünde öter atasözü çok doğrudur. Çünkü tüm kuşlar kendi hakimiyet bölgelerini belli etmek için genellikle sabahları daha kuvvetli öterlermiş. Horozda bir kuş türü olduğu için o da aynı sebeple ötmektedir. Özellikle sabahları daha güçlü öterek kendi kümesine kimsenin yaklaşmaması konusunda uyarıda bulunur, özellikle de diğer horozların.

Horozların ve diğer tüm kuş türlerinin gün içerisinde ötmelerinin sebepleri ise farklıdır. Günün farklı saatlerinde duyulan ötüşler aslında bir tehlikeyi, bir yiyeceği haber veren ya da ben buradayım gibi çeşitli mesajları ifade eden ikazlardır.